Balladyna - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do chaty Pustelnika, który zamieszkiwał w lasach nad jeziorem, przyjechał władca zamku – Kirkor. Pytał on starego, którą z dziewcząt ma poślubić. Pustelnikiem tym był król Popiel III, który kiedyś rządził królestwem. Był to czas bardzo szczęśliwy dla mieszkańców, ale król został pozbawiony tronu przez swego okrutnego brata, Popiela IV. Od tamtej pory w królestwie zaczęło się źle żyć, lud był gnębiony i prześladowany.

Pustelnik wiedział, czemu taka tragedia spadła na jego królestwo. Opowiedział Kirkorowi historię królewskiej korony. Korona, którą nosił Popiel IV, nie była prawdziwa. Autentyczna została zakopana przez Pustelnika w lesie, chciał on ją bowiem uchronić przed swym złym bratem. Kirkor bardzo się tą opowieścią przejął i obiecał Pustelnikowi, że będzie walczył o sprawiedliwość, postara się też odzyskać tron dla Popiela III, który jest prawowitym władcą. Pustelnik, chcąc się odwdzięczyć Kirkorowi, dał mu radę, by jego żoną została prosta dziewczyna z ludu.

Goplana – wodna nimfa i władczyni jeziora Gopło – zakochała się w Grabcu – wiejskim chłopie, zakochanym z kolei w Balladynie. Goplana postanowiła zdobyć Grabca i w tym celu uknuła szatański plan, wydając niezbędne polecenia swym sługom – dwom leśnym duszkom – Skierce i Chochlikowi. Chochlik miał zawrócić Grabca z drogi wiodącej go na spotkanie z ukochaną Balladyną, Skierka natomiast miał zepsuć most, by w ten sposób wpłynąć na decyzję Kirkora. Złamana deska w mostku zmusiła go bowiem do zatrzymania się przed chatą wdowy, w której Kirkor spotkał jej dwie córki – Alinę i Balladynę. Goplana chciała, by w ten sposób jego uwaga skierowała się na Balladynę oraz by to ona została jego żoną.

Kirkor - zgodnie z planem powziętym przez nimfę – znalazł się w chacie wdowy i zobaczył tam jej dwie piękne córki. Był tak zauroczony ich urodą i wdziękiem, że nie wiedział, którą z nich ma wybrać na swą żonę. Ich matka, posłuchawszy podpowiedzi Skierki, zaproponowała mu więc, by pojął za żonę tę z nich, która pierwsza przyniesie z lasu pełen dzban malin. Kirkor przystał na tę propozycję z ochotą i panny ruszyły w las.

Okazało się, iż Alina jest lepsza od swej siostry i ma w dzbanie więcej malin niż Balladyna. Ta zaś, by nie przegrać konkursu i by zdobyć serce i rękę Kirkora, zabiła siostrę, zabierając jej dzbanek z malinami. Świadkiem tego zdarzenia był jednak Grabiec, który został zamieniony przez Goplanę w wierzbę. Ponadto na czole zabójczyni pozostało niezmywalne, krwawe znamię, którego Balladyna nie mogła się w żaden sposób pozbyć. Ciało Aliny znalazł Filon, zakochany w niej pasterz, który pocałował dziewczynę w martwe usta.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątek polityczny Balladyny
2  Juliusz Słowacki - życiorys
3  Groteska w BalladynieKomentarze
artykuł / utwór: Balladyna - streszczenie


 • Streszczenie- super. Nie musiałam na razie tego czytać, ale wystawić fragment gdy Kirkor nie wie którą- Alinę czy Balladynę wybrać. Nie wiedziałam jak się w ogóle kończy dramat więc przeczytałam to streszczenie. Jest bardzo przydatne. Pozdrawiam
  Walentynka021 (Walentynk {at} ovi.com)

 • Nie no streszczenie bomba polecam dla każdego . Jestem zachwycona . Jestem na 100 stronie książki , ale uważam że samo streszczenie i na pewno 5 z minusem gwarantowane ! Dzięki , tej mądrej osobie co to dodała . Mam u niej dług wdzięczności.
  Ola ()

 • Super streszczenie. Mielismy akurat fragment na polskim i strasznie mnie ta ksiazka zaintrygowala. Jakoze wiedzialam, ze to ksiazka wierszem pisana nawet jej nie wypozyczalam, bo nienawidze czytac wierszowanek. Streszczenie lepsze.
  jula (panda156 {at} op.pl)

 • Jak najpierw przeczytałem książkę to niemal że nic nierozumiałem, jednak kiedy przeczytałem 2-3 razy te streszczenia prawie wszysto juz wiedziałem. Strzeszczenie bardzo dobre. Pozdro Bongo...
  Bongo_WSH (bongo-luks2 {at} wp.pl)

 • Streszczenie świetnie zrobione! Bardzo mi to w głowie poukładało. Przynajmniej brak słów typu "dziewa". Dzienki. Na poskim nic nie kumałam a sama książka jest niezrozumiała
  Elena (basia_g00 {at} o2.pl)

 • ŚWIETNE STRESZCZENIE. Dla większości trudno jest zrozumieć tą książkę, jednak po przeczytaniu jesteśmy w stanie wszystko to jakoś ogarnąć. :) Dzięki wielkie, pozdrawiam ;*
  koles ()

 • Streszczenie faktycnie dobre i zrozumiale, ale nie rozumiem dlaczego nie rozumiecie trsci ksiazki, jest ona latwa i zrozumiala, Trzeba umiec czytac ze zrozumieie a nie klepac " zeby bylo" Mam 15 lat i lekko mi sie czytalo ta ksiazke.
  MIloo (pohcujcito {at} onet.pl)

 • Dzięki za to streszczenie. Czytałem książkę i nie czaiłem tego, a jak przeczytałem to od razu zrozumiałem. Koleś jesteś wielki i jeszcze raz dziękuję.
  Arkadiusz (albercik664 {at} wp.pl)

 • Ja czytając książkę wszystko rozumiałam i dosc płynnie sie ja czytalo. Ale warto zawsze uporządkowac i powtorzyc sobie wiedze takim dobrym strzeszczeniem. Pozdrawiam
  Kasia ()


Tagi: