Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Romantyczni twórcy często swych bohaterów nazywali wymyślonymi przez siebie imionami. Takie imiona swoim bohaterkom nadawali również czołowi polscy romantycy – Mickiewicz i Słowacki. To Mickiewicz stworzył imię Grażyna, zaś Słowacki - Balladyna. Imię mickiewiczowskie świetnie się przyjęło i do dziś spotykamy kobiety o takim imieniu. Imię Balladyna zaś nie jest nadawane – chyba dlatego, że tytułowa bohaterka była morderczynią.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie
2  Ironiczny obraz historii w Balladynie
3  Balladyna jako tragedia o władzy, etyce i ludzkiej naturzeKomentarze: ciekawostki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-10 19:32:01

Ballada to nie rodzaj literacki, a gatunek - w dodatku synkretyczny. Wprowadzenie takiego imienia wyjaśnił sam Słowacki w listach do przyjaciół - utwór miał być do "prastarej ballady podobny", stąd m.in. takie imię.


2018-09-01 22:49:03

Jak wiadomo Balladyna (jako imię) powstała od "Ballad" Mickiewicza. Słowacki napisał wiele utworów będących ironicznym nawiązaniem do dzieł Mickiewicza. Balladyna łączyła w sobie dwa słowa: balladę - rodzaj literacki - i przymiotnik blady - pojawienie się a wynika z pseudo upodobnienia imienia do staropolskiego jeżyka a podwójne "L" to tylko zabieg stylistyczny
Streszczenia książek
Tagi: