Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czytając Balladynę nie sposób – po pierwsze – uniknąć porównania do szekspirowskiego Makbeta, a po drugie – oprzeć się wyrażeniu, iż jest to dramat o władzy i jej wielkiej sile. O czym traktuje utwór? Dwie siostry – Alina i Balladyna – uczestniczyły w turnieju zorganizowanym przez Kirkora, władcę na zamku. Był to turniej w zbieraniu malin, zaś nagrodą było małżeństwo z Kirkorem. Co było dalej? Alina okazała się lepsza od siostry w zbieraniu owoców, Balladyna jednak była od niej bardziej przebiegła i sprytniejsza.

Zabiła więc siostrę, zabierając jej maliny i zdobywając rękę Kirkora. Nie był to jednak koniec tragedii. Pierwsza zbrodnia pociągnęła za sobą kolejne, motywowane chęcią pogłębienia i utrzymania zdobytej władzy. Gdy spełniło się w końcu marzenie Balladyny i została władczynią absolutną na zamku (zabiła bowiem również swojego męża), postanowiła odtąd rządzić uczciwie i sprawiedliwie. Słowacki nie mógł jednak pozwolić, by zabójczyni zatriumfowała i uśmiercił ją uderzaniem pioruna.

Fabuła dramatu posłużyła Słowackiemu do ukazania złożonej i bardzo skomplikowanej ludzkiej natury, która jest skłonna do zła i podatna na liczne pokusy, które czyhają na człowieka każdego dnia. Balladyna początkowo planowała zabić tylko Alinę, kolejne zbrodnie pojawiały się dopiero wtedy, gdy zrozumiała, iż może rządzić samodzielnie.

Balladyna jest więc także tragedią o moralności i jej wiecznych prawach. Słowacki podkreślał, iż nie jest możliwe sprawiedliwe rządzenie, gdy doszło się do władzy w tak zbrodniczy sposób. Tzw. dziejowa sprawiedliwość nie pozwoliła na to nawet mimo to, że Balladyna chciała rządzić w zgodzie z prawem.

Słowacki ukazał też istotę, naturę zła, które chce się stale w człowieku rozprzestrzeniać. Kolejna zbrodnia pociąga bowiem za sobą zawsze następne, a morderca rzadko poprzestaje na jednym zabójstwie. Zło jest siłą degradującą człowieczeństwo.Słowacki nie zapomniał również ukazać mechanizmy władzy oraz wskazał, iż władza często wymaga, a wręcz domaga się ofiar.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie
2  ciekawostki
3  Nawiązania w Balladynie (Szekspir, Biblia)Komentarze: Balladyna jako tragedia o władzy, etyce i ludzkiej naturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-04 23:15:22

To nie dziejowa sprawiedliwość nie pozwoliła rządzić Balladynie, tylko sama bohaterka tak osądziła. Dążyła do władzy i zniszczenia wszelkich ograniczeń, które były na nią narzucone, lecz w momencie osiągniecia celu i włożenia korony musiała przyjąć i podporządkować się ograniczeniom narzuconym właśnie przez władzę i symbolizującą ją koronę, reprezentującą pewne wartości. Chciała być władcą sprawiedliwym i na tym poleaga jej tragizm - gdy zostaje królem zmuszona jest wydać wyrok - sprawiedliwy wyrok - a więc skazać siebie samą na śmierć, co następuje dokładnie "jak grom z jasnego nieba".


2018-10-31 16:01:27

Opracowanie fajne i napewno bardzo przydatne ale brakuj mi o tym że to także matka Balladyny przyczyniła się do tego żę wychowała taką pesymistke dążąca do zła...


2018-10-29 18:29:27

Nom troche mi to pomoglo jutro test ;D Dzieki za podpowiedzi!


2018-10-10 14:46:59

Do Margolci: faktycznie, można by wspomnieć o wpływie wychowania na późniejsze losy Balladyny, ale chyba nie do końca wiesz, co piszesz... Matka Balladyny wychowała "pesymistkę"??? Powiedziałabym raczej, że ją bardzo rozpieściła, ale nie nazwałabym Balladyny pesymistką... I do autorów stronki: brakuje charakterystyki Balladyny i innych postaci!!! Poza tym jest super, pozdrawiam:)


2018-09-03 14:54:41

Świetne opracowanie. Jestem pod wrażeniem. Cała strona jest świetnie przygotowana.
Streszczenia książek
Tagi: