ciekawostki
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Romantyczni twórcy często swych bohaterów nazywali wymyślonymi przez siebie imionami. Takie imiona swoim bohaterkom nadawali również czołowi polscy romantycy – Mickiewicz i Słowacki. To Mickiewicz stworzył imię Grażyna, zaś Słowacki - Balladyna. Imię mickiewiczowskie świetnie się przyjęło i do dziś spotykamy kobiety o takim imieniu. Imię Balladyna zaś nie jest nadawane – chyba dlatego, że tytułowa bohaterka była morderczynią.
  Dowiedz się więcej
1  Juliusz Słowacki - życiorys
2  Balladyna - streszczenie
3  Nawiązania w Balladynie (Szekspir, Biblia)Komentarze
artykuł / utwór: ciekawostki


  • Ballada to nie rodzaj literacki, a gatunek - w dodatku synkretyczny. Wprowadzenie takiego imienia wyjaśnił sam Słowacki w listach do przyjaciół - utwór miał być do "prastarej ballady podobny", stąd m.in. takie imię.
    Agnieszka (agawa56 {at} gazeta.pl)

  • Jak wiadomo Balladyna (jako imię) powstała od "Ballad" Mickiewicza. Słowacki napisał wiele utworów będących ironicznym nawiązaniem do dzieł Mickiewicza. Balladyna łączyła w sobie dwa słowa: balladę - rodzaj literacki - i przymiotnik blady - pojawienie się a wynika z pseudo upodobnienia imienia do staropolskiego jeżyka a podwójne "L" to tylko zabieg stylistyczny
    Mehu ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: