Balladyna - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Goniec przyniósł do zamku wiadomość, że Kirkor zwyciężył nad Popielem IV. Lud chciał zwycięzcę ogłosić swym nowym królem, Kirkor zaś oponował proponując, że nowym królem winien zostać właściciel korony Lecha. Był on bowiem przekonany, iż jest ona własnością Popiela III. W rzeczywistości natomiast Goplana podarowała ją Grabcowi.

Balladyna nagle zemdlała, gdyż ukazał jej się duch zmarłej, zamordowanej przez nią siostry.

Kirkor powiedział Pustelnikowi, iż ma zamiar ogłosić w Gnieźnie, że ten, kto ma prawdziwą koronę Lecha, zostanie królem. Do Pustelnika zaś przybyła wdowa, która usiłowała się powiesić na drzewie, lecz złamała się pod nią gałąź. Pustelnik obiecał jej, że gdy tylko zostanie ponownie królem, od razu ukarze jej córkę.

Balladyna, która dowiedziała się, iż koronę Lecha posiadał Grabiec, zabiła go nocą, by ją zdobyć i by zostać nową królową. Podobny pomysł miał też Kostryn, lecz Balladyna okazał się od niego sprytniejsza i szybsza. Kostryn spotkał ją, gdy ta już wracała z sypialni Grabca, po dokonaniu mordu. W pośpiechu zapomniała jednak zabrać ze sobą korony, w czym ubiegł ją Kostryn.

Kirkor natomiast, zdając sobie sprawę z tego, iż korona została skradziona, zagroził zemstą każdemu, kto się z nią pokaże. Balladyna więc, wespół z Kostrynem, postanowili uknuć kolejny morderczy plan. Postanowili zamordować Pustelnika, by tylko oni mogli skorzystać z korony Lecha.

Goplana, zdając sobie sprawę z konsekwencji swych poczynań, odleciała z kluczem żurawi na północ, na zawsze opuszczając jezioro Gopło.

Pod murami Gniezna zaś Kirkor przygotowywał swoich żołnierzy do walki. Wtem goniec przyniósł mu wiadomość, iż Pustelnika znaleziono powieszonego przez nieznanych morderców przed jego chatką. Balladyna i Kostryn, którzy dokonali tego morderstwa, postanowili wyruszyć przeciwko wojskom Kirkora. Przekupili część jego żołnierzy, a Kirkor zginął z rąk Kostryna. Wkrótce potem morderczą parę powitano na zamku jako panujących nowych władców.

Balladynie to jednak nie wystarczyło. Postanowiła otruć Kostryna, by cała władza znalazła się w jej rękach. Otruła go więc chlebem, którym obywatele witali ich jako nowych panujących.

Prawo, które obowiązywało w królestwie, nakazywało, by nowo obrany król wydał wyroki nad zbrodniarzami. Obowiązku tego musiała również dopełnić Balladyna. Przed królową zaczęli więc ustawiać się kolejni oskarżyciele. Jednym z nich był zamkowy lekarz, który stwierdził, iż Kotryn został otruty. Zażądał, by na truciciela wydano sprawiedliwy i surowy wyrok. Kolejnym z oskarżycieli był Filon, który chciał, by ukarano morderczynię Aliny. Wdowa zaś poskarżyła się królowej na swą wyrodną córkę, prosząc o jej ukaranie. Gdy dowiedziała się jednak, iż za wypędzenie matki grozi kara śmierci, nie zdecydowała się wypowiedzieć jej imienia, nawet na torturach, którym ją poddano. Wkrótce na nich zmarła.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - cytaty
2  Nawiązania w Balladynie (Szekspir, Biblia)
3  Artyzm BalladynyKomentarze
artykuł / utwór: Balladyna - streszczenie


 • Streszczenie- super. Nie musiałam na razie tego czytać, ale wystawić fragment gdy Kirkor nie wie którą- Alinę czy Balladynę wybrać. Nie wiedziałam jak się w ogóle kończy dramat więc przeczytałam to streszczenie. Jest bardzo przydatne. Pozdrawiam
  Walentynka021 (Walentynk {at} ovi.com)

 • Nie no streszczenie bomba polecam dla każdego . Jestem zachwycona . Jestem na 100 stronie książki , ale uważam że samo streszczenie i na pewno 5 z minusem gwarantowane ! Dzięki , tej mądrej osobie co to dodała . Mam u niej dług wdzięczności.
  Ola ()

 • Super streszczenie. Mielismy akurat fragment na polskim i strasznie mnie ta ksiazka zaintrygowala. Jakoze wiedzialam, ze to ksiazka wierszem pisana nawet jej nie wypozyczalam, bo nienawidze czytac wierszowanek. Streszczenie lepsze.
  jula (panda156 {at} op.pl)

 • Jak najpierw przeczytałem książkę to niemal że nic nierozumiałem, jednak kiedy przeczytałem 2-3 razy te streszczenia prawie wszysto juz wiedziałem. Strzeszczenie bardzo dobre. Pozdro Bongo...
  Bongo_WSH (bongo-luks2 {at} wp.pl)

 • Streszczenie świetnie zrobione! Bardzo mi to w głowie poukładało. Przynajmniej brak słów typu "dziewa". Dzienki. Na poskim nic nie kumałam a sama książka jest niezrozumiała
  Elena (basia_g00 {at} o2.pl)

 • ŚWIETNE STRESZCZENIE. Dla większości trudno jest zrozumieć tą książkę, jednak po przeczytaniu jesteśmy w stanie wszystko to jakoś ogarnąć. :) Dzięki wielkie, pozdrawiam ;*
  koles ()

 • Streszczenie faktycnie dobre i zrozumiale, ale nie rozumiem dlaczego nie rozumiecie trsci ksiazki, jest ona latwa i zrozumiala, Trzeba umiec czytac ze zrozumieie a nie klepac " zeby bylo" Mam 15 lat i lekko mi sie czytalo ta ksiazke.
  MIloo (pohcujcito {at} onet.pl)

 • Dzięki za to streszczenie. Czytałem książkę i nie czaiłem tego, a jak przeczytałem to od razu zrozumiałem. Koleś jesteś wielki i jeszcze raz dziękuję.
  Arkadiusz (albercik664 {at} wp.pl)

 • Ja czytając książkę wszystko rozumiałam i dosc płynnie sie ja czytalo. Ale warto zawsze uporządkowac i powtorzyc sobie wiedze takim dobrym strzeszczeniem. Pozdrawiam
  Kasia ()

Tagi: