Balladyna - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Balladyna wróciła zaś zwycięsko do domu, oznajmiając matce i Kirkorowi, iż Alina uciekła z innym mężczyzną. W nagrodę, tak jak zostało już wcześniej postanowione, została żoną Kirkora, jej rodzinna chata została natomiast spalona.

Wkrótce po ślubie Kirkor wyjechał na wojenną wyprawę, a jej celem było przywrócenie na tron Popiela III. Balladyna zaś została na zamku sama, coraz bardziej oddalając się od swych dawnych bliskich. Nie tylko wydała rozkaz, by od bram zamku wyrzucić jej znajomych ze wsi, ale również własną matkę nazwała mamką. Uczyniła to przed Kostrynem, dowódcą straży u Kirkora. Nie pozwoliła również, by do zamku wszedł Grabiec, który już odzyskał swą ludzką postać.

Kirkor zaś, ponownie korzystając z rady Pustelnika, postanowił przesłać żonie zapieczętowaną skrzynię, nakazując jednocześnie, by jej nie otwierała. Był to dla Balladyny test lojalności.

Do Pustelnika udała się również Balladyna, która chciała, by ten pomógł jej wyleczyć krwawe znamię na jej czole. Ten zaś powiedział jej, iż znamię może zetrzeć tylko zmarła Alina. Przestraszona Balladyna uciekła.

Goplana, nimfa z jeziora, która tak bardzo wpłynęła na historię Aliny i Balladyny, postanowiła zamienić swego ukochanego Grabca w karcianego króla. Na głowę zaś włożyła mu koronę Lecha, tę samą, o której opowiadał Pustelnik. Goplana znalazła ją rzekomo w lesie. Tak przemieniony Grabiec, jako król, odjechał do zamku Kirkora, w towarzystwie Skierki i Chochlika, aby tam wziąć udział w uczcie.

Jak się okazało, zbrodniczą tajemnicę Balladyny poznał Kostryn, który podsłuchał rozmowę swej pani z Pustelnikiem.

Do zamku zaś przybył Gralon, posłaniec przywożący dla Balladyny zapieczętowaną skrzynię od Kirkora. Kostryn zaś zasugerował żonie swego pana, iż tamten może coś wiedzieć o jej przeszłości, po czym z mieczem rzucił się na niego. Balladyna, pomagając mu, wbiła Gralonowi miecz w plecy.

W czasie jednej z zamkowych uczt, na salę wdarła się ubrana w łachmany wdowa, mająca do córki wielki żal, iż ta o niej zapomniała. Balladyna na oczach wszystkich wyparła się swej matki i kazała ja wyrzucić za drzwi, choć na zewnątrz panowała burza i lał deszcz.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Balladyna jako tragedia o władzy, etyce i ludzkiej naturze
2  Ironiczny obraz historii w Balladynie
3  ciekawostkiKomentarze
artykuł / utwór: Balladyna - streszczenie


 • Streszczenie- super. Nie musiałam na razie tego czytać, ale wystawić fragment gdy Kirkor nie wie którą- Alinę czy Balladynę wybrać. Nie wiedziałam jak się w ogóle kończy dramat więc przeczytałam to streszczenie. Jest bardzo przydatne. Pozdrawiam
  Walentynka021 (Walentynk {at} ovi.com)

 • Nie no streszczenie bomba polecam dla każdego . Jestem zachwycona . Jestem na 100 stronie książki , ale uważam że samo streszczenie i na pewno 5 z minusem gwarantowane ! Dzięki , tej mądrej osobie co to dodała . Mam u niej dług wdzięczności.
  Ola ()

 • Super streszczenie. Mielismy akurat fragment na polskim i strasznie mnie ta ksiazka zaintrygowala. Jakoze wiedzialam, ze to ksiazka wierszem pisana nawet jej nie wypozyczalam, bo nienawidze czytac wierszowanek. Streszczenie lepsze.
  jula (panda156 {at} op.pl)

 • Jak najpierw przeczytałem książkę to niemal że nic nierozumiałem, jednak kiedy przeczytałem 2-3 razy te streszczenia prawie wszysto juz wiedziałem. Strzeszczenie bardzo dobre. Pozdro Bongo...
  Bongo_WSH (bongo-luks2 {at} wp.pl)

 • Streszczenie świetnie zrobione! Bardzo mi to w głowie poukładało. Przynajmniej brak słów typu "dziewa". Dzienki. Na poskim nic nie kumałam a sama książka jest niezrozumiała
  Elena (basia_g00 {at} o2.pl)

 • ŚWIETNE STRESZCZENIE. Dla większości trudno jest zrozumieć tą książkę, jednak po przeczytaniu jesteśmy w stanie wszystko to jakoś ogarnąć. :) Dzięki wielkie, pozdrawiam ;*
  koles ()

 • Streszczenie faktycnie dobre i zrozumiale, ale nie rozumiem dlaczego nie rozumiecie trsci ksiazki, jest ona latwa i zrozumiala, Trzeba umiec czytac ze zrozumieie a nie klepac " zeby bylo" Mam 15 lat i lekko mi sie czytalo ta ksiazke.
  MIloo (pohcujcito {at} onet.pl)

 • Dzięki za to streszczenie. Czytałem książkę i nie czaiłem tego, a jak przeczytałem to od razu zrozumiałem. Koleś jesteś wielki i jeszcze raz dziękuję.
  Arkadiusz (albercik664 {at} wp.pl)

 • Ja czytając książkę wszystko rozumiałam i dosc płynnie sie ja czytalo. Ale warto zawsze uporządkowac i powtorzyc sobie wiedze takim dobrym strzeszczeniem. Pozdrawiam
  Kasia ()

Tagi: